Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Co je to bonita klienta a jak se posuzuje?

Už samotné slovo bonita může u některých klientů vyvolávat obavu. Zatímco dobrá bonita otevírá dveře k různým poskytovatelům půjček, špatná bonita je naopak může rychle zabouchnout. Jak se taková bonita vůbec posuzuje a lze ji předem vylepšit?

Bonita není totéž jako rating, rating je pouze její část

Většinou bývá bonita zjednodušeně popisována jako schopnost splácet závazky. To je ve však pouze jedna ze složek bonity tzv. rating. Bonita má širší rozsah. Slovy odborníků se jedná o “převrácenou hodnotu úvěrového rizika vyjadřující důvěryhodnost ekonomického subjektu”.

Pro věřitele je bonita žadatelů zcela zásadní. Věřitelé neradi riskují a půjčené peníze chtějí vrátit společně i se všemi nasmlouvanými poplatky a úroky. Čím větší je pravděpodobnost, že klient peníze věřiteli vrátí i s úroky, tím ochotnější je půjčovat. S rostoucí bonitou navíc klesají úrokové sazby a přibývají výhody. Dobrá bonita je tak výhodná nejen pro věřitele, ale také pro klienta.

Ověření bonity poskytovatelům půjček nařizuje zákon

Při žádosti o půjčku či hypotéku si každého klienta důkladně proklepnou jak banky, tak i nebankovní společnosti. Nejen proto, aby zjistili míru rizika nesplácení, ale také proto, že jim to nařizuje platný zákon o úvěru. Poskytovatelé půjček smí půjčku nabídnou pouze klientovi, který prokázal, že je schopen ji bez problémů splácet. 

Klient, který se dostane do problémů se splácením, a který prokáže nedostatečné prověření jeho bonity ze strany poskytovatele, bude okamžitě zproštěn všech závazků spojených s podepsanou smlouvou. Jeho dluh tím nezmizí, povinnost splácení pokračuje dál. Splatit je však povinen pouze jistinu, nikoliv původně nasmlouvané úroky, případně další poplatky a sankce.

Hlavní kritéria, která mají na bonitu zásadní vliv

Každý poskytovatel má přitom vlastní metodiku, jak postupovat při hodnocení bonity klientů. Metodiky jsou si přirozeně hodně podobné a společnosti zpravidla vychází ze stejných informací. Mezi hlavní kritéria ovlivňující bonitu patří:

  • Příjmy (potvrzení o příjmu, daňové přiznání apod.) – čím vyšší příjmy, tím lépe
  • Výdaje (nájem, hypotéka, leasing, alimenty a další) – čím vyšší výdaje, tím hůře
  • Věk – čím starší, tím hůře (Do kolika let se poskytuje hypotéka?)
  • Vzdělání – čím vyšší, tím lépe
  • Rodinný stav – čím více dětí, tím hůře
  • Profese – čím lépe hodnocená, tím lépe
  • Platební historie – hodnocení splácení úvěrových produktů a případně i jiných služeb v minulosti (registry dlužníků)

Vše samozřejmě souvisí se vším. Není špatné mít děti, splácet hypotéku, leasing a případně další úvěry. To neznamená, že novou půjčku klient nedostane. Má-li dostatečně vysoké příjmy, k tomu přiměřené výdaje a jeho platební minulost je bezchybná, jeho bonita může být naopak hodnocena jako velmi vysoká. 

Naopak svobodný klient, který má sice relativně vysoké příjmy, ale neúměrně vysoké výdaje, může se svou žádostí o půjčku skončit neúspěšně. Obzvláště, když se k hodnocení přidá jeden větší negativní záznam z registru dlužníků. Jak dlouho trvá výmaz z registru? Bonitu snižují také využívané kontokorenty, kreditní karty, insolvence či exekuční řízení.

3 tipy, jak si rychle zvýšit bonitu

Kromě toho, že dobrá bonita je zásadní pro získání půjčky, má vliv i na podmínky půjčky. S lepším hodnocením bonity získáte půjčku za mnohem výhodnějších podmínek. Pokud tedy uvažujete o půjčce, je dobré si bonitu předem alespoň trochu vylepšit.

  1. Ověřte si svou platební historii – zjistěte, zda nemáte negativní záznam v registru dlužníků. Za určitých okolností lze zažádat o vymazání záznamu.
  2. Zrušte kontokorent a kreditní karty – i přesto, že tyto služby nečerpáte, je do bonity zahrnuta nejvyšší možná splátka, před podáním žádosti je raději zrušte, v případě nutnosti doplaťte a poté zrušte. 
  3. Najděte si spolužadatele – dva příjmy dohromady znamenají více peněz. Spolužadatelé tak mají šanci dosáhnout na vyšší půjčku za lepších podmínek.

Komentáře jsou uzavřeny.