Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Proč je Amerika ve srovnání s Kanadou chudší?

Američané jsou tak roztomilí! Milují své „průměry“, že ano!

Jejich průměry jsou na h*vno.

Tady je pravda – oddělte 20 % lidí s nejvyššími příjmy ve Spojených státech a v Kanadě a 80 % lidí s nejnižšími příjmy.

Horních 20 % Američanů se vyrovná horním 20 % Kanaďanů. Není to ani těsné.

Ale u ostatních 80 % má Kanada jasný náskok. Navíc čím níže jdete, tím je náskok větší. Spodních 20 % Kanaďanů vydělává mnohem více než spodních 20 % Američanů, a to především díky vyšším minimálním mzdám, lepším důchodům a lepším dávkám pro zdravotně postižené.

Kromě toho, když se podíváte na výdaje amerických domácností, zjistíte, že velká část z nich jde na věci, které Kanaďané nemusí platit, například na lékařskou péči. Celkové výdaje amerických domácností na zdravotní péči převyšují celkové výdaje na zdravotní péči v přepočtu na kapitál v Kanadě – Američané platí za běžnou zdravotní péči více než Kanaďané, a to jak na soukromé zdravotní péči, tak na daních za zdravotní péči.

Nyní si ve Spojených státech můžete pořídit levný benzín, alkohol a cigarety – tyto věci stojí v Kanadě výrazně více. Nicméně náklady na vzdělání jsou v Kanadě ve srovnání s americkými náklady skutečně docela skromné. Poplatky pro americké studenty na kanadských univerzitách jsou často nižší, než kolik by zaplatili za podobné vzdělání ve Spojených státech – je pro ně levnější jít na McGill než na Harvard, a Kanaďané za studium na McGill platí zlomek nákladů.

Pokud tedy patříte do středního kvintilu příjmových skupin, vyděláváte v Kanadě více peněz a pravděpodobně z nich méně utrácíte. Pouze na velmi vysokých příčkách jsou na tom Američané lépe než Kanaďané.

Komentáře jsou uzavřeny.