Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Proč jsou rychlé půjčky online a půjčky v hotovosti oblíbené?

Má smysl kvůli malé půjčce chodit do banky a podstupovat administrativní kolečko s nejistou šancí na úspěch? Nebankovní půjčku můžete získat hned, aniž byste udělali krok navíc. Rychlost vyřízení a minimum papírování představují dva zásadní důvody, proč online půjčky ihned rostou na oblíbenosti.

Pozor na nevýhody nebankovních půjček ihned. Které to jsou?

Hlavní výhodou současného pestrého trhu s půjčkami jsou široké možnosti. Na výběr jsou bankovní i nebankovní půjčky, půjčky mezi lidmi, malé i velké půjčky, půjčky pro podnikatele i osobní půjčky, online půjčky i sms půjčky, půjčky na účet či na ruku, ale také rychlé půjčky, které můžete mít k dispozici už za pár minut od odeslání žádosti. 

Při výběru vhodné půjčky je však třeba hledět nejen na výhody vybraného typu půjčky, jako je například zdůrazňované rychlé vyřízení, peníze za pár minut na účtu a další, ale také na nevýhody. Poznat nevýhody půjčky v průběhu splácení bývá pozdě. U nebankovních půjček nebývá o nemilá překvapení nouze. Největší problémy u malých půjček představují vysoké poplatky za poskytnutí půjčky, prodlužování splatnosti či opožděné splátky.

Své by mohla vyprávět paní Zdeňka z Ostravy, která si půjčila 10 000 Kč. „Myslela jsem, že půjčku zvládnu bez problémů splatit z příští výplaty. Jenže pak jsem ty peníze potřebovala, a tak jsem prodloužila splatnost. A pak znovu a znovu. Poplatky se zpočátku zdály být nízké, dokud se nezačaly sčítat. Brzy mi bylo jasné, že je zle a že to sama nezvládnu,“ vypráví. Zdeňka měla velké štěstí a problémy s narůstajícím nakonec zvládla s pomocí své rodiny, kterou původně nechtěla žádat o pomoc.

Má ještě smysl nabízet půjčky v hotovosti?

Samostatnou kapitolu představují půjčky v hotovosti. Ačkoliv se půjčky ihned nejsnáze a nejrychleji vyřizují online ideálně ve spojení s okamžitým převodem na účet, stále existují lidé, kteří preferují předání půjčky v hotovosti. Někteří lidé prostě nemají nebo nepoužívají bankovní účet, jiní ze zvyku trvají na předání peněz “z ručky do ručky”. 

Roli hraje také možnost předání peněz v hotovosti i v méně obvyklou dobu, například večer nebo o víkendu. Některé společnosti vyšlou obchodního zástupce (např. Provident), jiné nabízí možnost vyzvednutí půjčky v hotovosti v trafikách nebo na benzínových pumpách, které fungují nonstop. 

Na co by si lidé měli u půjček ihned dávat pozor

Aby vám malé půjčky nezkomplikovaly život, je dobré dát si velký pozor hned na začátku. Nezávislá organizace Člověk v tísni, která každý rok již od roku 2009 provádí porovnání vybraných bankovních i nebankovních poskytovatelů půjček, varuje před problematickými půjčkami.

„Zatímco u většiny bank a velkých nebankovních společností lidé za roční padesátitisícový úvěr zaplatí snesitelné tři až čtyři tisíce korun navíc, na trhu se pohybují i společnosti, které si řeknou o 80 tisíc, tedy dvacetinásobek. Podobné rozdíly se týkají i nákladů při prodlení. Pokud nebudete schopni zmíněnou půjčku řádně splácet, budete si muset u některých věřitelů připravit dalších 40 tisíc korun,“ vysvětluje David Borges z organizace Člověk v tísni.

Další zásadní problém představují problematické sankce. Některé společnosti si stále účtují nesmyslné částky za jakékoliv prodlení s úhradou splátky, jiné si nemalou pokutu naúčtují za včasné nenahlášení zhoršení finanční situace (např. ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc). Zvýšenou obezřetnost doporučují odborníci především v případech, kdy se jedná o půjčku nabízenou zprostředkovatelem, nikoliv přímo poskytovatelem.

Člověk v tísní radí, na co si dát při výběru půjčky ihned pozor:

  1. Opravdu půjčku potřebuji?
  2. Jsem schopen půjčku splácet?
  3. Znám celou měsíční splátku?
  4. Vím, kolik za půjčku zaplatím celkem?
  5. Znám sankce v případě prodlení se splácením?
  6. Nejde o podnikatelskou půjčku? Musím mít živnostenský list?
  7. Chtějí po mě ručení nemovitostí?
  8. Nemluvím pouze se zprostředkovatelem půjček?
  9. Zkontroloval jsem obsah smlouvy včetně domluvené ceny půjčky?

Komentáře jsou uzavřeny.