Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Vleklá nemoc nebo úraz vám může pořádně zavařit. Zvlášť, pokud splácíte půjčku

Říká se, že nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale lidech. Své o tom ví i paní Milena, která se kvůli úrazu dostala do nezáviděníhodné situace. Dlouhodobá pracovní neschopnost ohrozila její schopnost splácet půjčku. A ona musela čelit drsné realitě v podobě nekonečného kolotoče upomínek a strachu o vlastní majetek. Jak řešit nečekaný výpadek příjmu a splácení svých závazků? Čtěte dál a dozvíte se to!

Problematická záda

„Celý život jsem pracovala jako prodavačka. Svou práci jsem měla ráda a postupem času jsem se vypracovala až na vedoucí známého obchodního řetězce. Ani kariérní postup mě ale nezbavil některých povinností. Čas od času jsem zaskočila za kolegyni ve skladu, které onemocnělo dítě, jindy jsem si „odbyla“ noční a doplňování regálů za kolegu, který si způsobil úraz. 

Čím je člověk starší, tím častěji se potýká s nejrůznějšími zdravotními neduhy a bolestmi. Často mě zlobila záda a došlo to až tak daleko, že jsem skončila na dlouhodobé neschopence. Čekalo mě několik operací a dlouhá rekonvalescence, s čímž souvisel i pokles mého příjmu. Situaci bych ustála, pokud bych nemusela splácet dluh po bývalém manželovi, který se v průběhu let vyšplhal k závratným částkám.

Prvního půl roku jsem situaci lepila, jak se jen dalo. Když se mi ale ve schránce začaly hromadit upomínky od věřitelů, věděla jsem, že je zle. Bála jsem se o střechu nad hlavou i budoucnost. Nakonec mi se splácením závazku pomohli rodiče a sloučení vícero půjček do jednoho většího balíku s nižší měsíční splátkou a výhodnějšími podmínkami (tzv. refinancování – pozn. redakce). Na druhou stranu vím, že tuto možnost nemá každý, proto vřele doporučuji sjednat si k případné půjčce nebo hypotéce odpovídající pojištění schopnosti splácet,“ uzavírá své vyprávění Milena. 

Počet nesplacených úvěrů klesl

Finanční gramotnost Čechů se rok od roku zlepšuje. A společně s ní klesá také objem nesplacených půjček a úvěrů. Podle dostupných statistik činí objem těchto úvěrů 30,9 miliardy korun, což je o 1,6 miliardy méně, než v roce předchozím! A optimistická je také další informace Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, která říká, že počet lidí, kteří nezvládali splácet své úvěry, byl nejnižší za šest let! Stále je však dost těch, jejichž platební schopnost je ohrožena nemocí nebo jiným výpadkem příjmu.

Co dělat při výpadku příjmů?

Pokud plánujete půjčku (jejich přehledné a nezávislé srovnání najdete třeba na portálu pujckyhned.cz), je dobré si objektivně zodpovědět na otázku, zda na její splátky budete dlouhodobě mít. Pro tyto případy se hodí průběžně tvořit rezervy, které by měly činit alespoň šestinásobek průměrných měsíčních příjmů. Společně s půjčkou si také sjednejte pojištění schopnosti splácet. Po splnění podmínek za vás totiž pojišťovna převezme závazek a vy se tak nedostanete do prodlení se splácením. 

Pokud půjčku řádně splácíte a přijdete o práci nebo se sníží váš příjem, je důležité neprodleně kontaktovat věřitele, se kterým se můžete domluvit na odkladu splátek nebo novém splátkovém kalendáři. Tento krok neodkládejte, může vás totiž uchránit od mnohem závažnějších komplikací. Pokud byste situaci neřešili, čeká vás nekonečné urgování od poskytovatele půjček, případně i obestavění účtu nebo exekuce. Proto je dobré nepříjemnou finanční situaci řešit pokud možno co nejdříve.

TIP: Na domacifinance.cz najdete další návody pro různé životní situace a řešení splátek.

Radu můžete hledat také v poradnách při finanční tísni, které poskytují poradenství zdarma. Na místě je také zvážit refinancování nebo konsolidaci stávajících závazků, v krajním případě i vyhlášení osobního bankrotu. Pro něj je ale potřeba splnit poměrně specifické podmínky. Navíc se připravte na to, že pokud vám osobní bankrot soud schválí, čeká vás několik let, během nichž budete muset vyžít pouze z nejnutnějšího minima. Odměnou vám ale bude nový život bez dluhů. 

Komentáře jsou uzavřeny.